Keď sme robili prieskum medzi 100 fajčiarmi, 98 % vedelo, že fajčenie škodí ich zdraviu, 90 % z nich uvažovalo, že by chceli prestať fajčiť, ale nie hneď. S ponukou bezplatnej liečby súhlasili len šiesti a reálne do liečby vstúpili iba traja.
Cigarety zabíjajú. To vieme, ale ako s nimi skoncovať?
Fajčenie. Každým rokom sa predražuje a jeho zdravotné riziká sú všeobecne známe. Napriek tomu je stále jednou z našich najrozšírenejších závislostí Slovákov. Hľadali sme odpovede na otázky prečo je boj s fajčením taký náročný a čo majú fajčiari robiť, ak sa im ani napriek snahe nedarí cigariet zbaviť.
Vždy chcela všetko vyskúšať. Heroín sa však Marte stal osudným
S prvou drogou sa Marta (47) stretla v prvej práci. Ovládol ju hneď na prvý pokus. Cesta von zo závislosti nebola jednoduchá, no silou vôle ju zvládla. Teraz pomáha ľuďom ako sociálna pracovníčka.
Odborník: Užívanie drog nie je len problémom ľudí zo sociálne slabšej skupiny
Bohatší ľudia si môžu kupovať drahšie drogy, no výsledok je rovnaký, drogujú. O závislostiach sme sa porozprávali s primárom Kliniky drogových závislostí Psychiatrickej nemocnice Phillipa Pinela Pezinok Liborom Kiššom.
Zvíťazil nad alkoholom, ktorý roky nepovažoval za problém. Dnes by svoj život nemenil
Pitie sprevádzalo bývalého alkoholika od detstva, vždy bol tolerovanou súčasťou života v jeho rodine. Odmenou pre chlapov za tvrdú prácu, uvoľnením počas oslavy či stretnutí s kamarátmi.
Pitie žien je na Slovensku tabuizované, mnohé svoju závislosť nikdy neriešia
Rodičia majú byť vzorom pre svoje dieťa aj pri formovaní jeho postoja k pitiu alkoholu. Ak deťom ponúknu alkohol, hovoria mu zároveň, že je normálne piť.
Priemerný slovenský fajčiar minie za svoju neresť 73 eur mesačne
Väčšina z fajčiarov zostáva pri klasických cigaretách, moderné alternatívy používa len 11 % z nich. Ukázal to rozsiahly prieskum Závislosti inak, do ktorého sa zapojilo takmer 15-tisíc Slovákov.
Prieskum o závislostiach mal úspech, poznáme mená výhercov zaujímavých cien
Do celoslovenskej ankety, ktorej cieľom je zistiť, ako sú na tom Slováci s alkoholom, cigaretami, drogami či mobilmi, sa zapojilo takmer 15-tisíc ľudí.