KAŠEĽ USTÚPIL, „FYZIČKA“ SA VRÁTILA DO NORMÁLU

„Po prechode na menej rizikovú alternatívu však cítim značnú zmenu,“ hovorí Nicolas Lačný, ktorý prešiel s cigariet na zahrievaný tabak.
Kedy ste začali s fajčením a prečo?

S fajčením som začínal na strednej škole, keď som brigádoval ako čašník. Starší kolegovia chodili na pravidelné fajčiarske prestávky a prestávky pre nefajčiara neboli akceptované. Takto to celé začalo, fajčil som viac ako päť rokov. Denne som bol schopný vyfajčiť aj 15 cigariet.

Prečo ste sa rozhodli prestať? Bolo to náročné?

Hlavným problémom v rámci fajčenia bol neznesiteľný zápach z úst, ktorý som si samozrejme spočiatku neuvedomoval, ale aj zápach oblečenia. Zdravotné problémy som v dôsledku fajčenia nemal žiadne. Prestať nebolo jednoduché, predsa je to závislosť a v mojom okolí sa poväčšine fajčilo alebo spolužiaci užívali nikotínové vrecúška. Pri rozhodovaní som teda ostal pri cigaretách, pretože to bolo viac „trendy“.
Celkovo som s fajčením prestal zhruba pred troma rokmi. Nepokúšal som sa opakovane prestať. Nebolo to ľahké, predsa chuť zapáliť si bola v prvých dňoch viac než veľká, ale musím povedať, že po chvíľke som to bral ako zlozvyk, ku ktorému sa už viac nechcem vrátiť.

Vyhľadali ste aj odbornú pomoc? Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí chcú prestať?

Odbornú pomoc? Ak máte na mysli psychiatra, tak určite nie. Nemyslím si, že v súčasnosti má fajčiar dostupnú nejakú odbornú pomoc, ak nepočítam rôzne infolinky, ktoré sú skôr na škodu, ako na úžitok. Samotné odporúčania sú myslím zbytočné, či už z mojej strany, alebo zo strany lekárov. Keďže väčšina z nás pozná iba formulku „Prestaňte fajčiť“, avšak žiadnu alternatívu nám nikto fundovaný neponúkne. Prvotný krok by sme mali spraviť my sami. Je preto nutné uvedomiť si, prečo chcem vlastne prestať fajčiť – zápach, zdravotné problémy a podobne.

Ako vaše rozhodnutie prestať prijímalo okolie?

Okolie to mohlo vnímať do takej miery, do akej som to ja sám dovolil. V rámci vysokej školy to nebolo ničím výnimočné ani neobvyklé. Ak by som s fajčením prestal na strednej škole, bolo by to možno o niečo zložitejšie. Mohlo by to viesť k strate „spoločných záujmov“ alebo dokonca odčlenenia sa od určitej skupiny spolužiakov. V rámci mojej rodiny a blízkych to bola o čosi výraznejšia zmena k lepšiemu.

Prečo ste prešli na menej rizikové alternatívy? V čom vnímate zmenu?

Dôvodom prechodu na zahrievaný tabak bol samozrejme fakt, že nikotín som potreboval. Keďže som nebol schopný úplne nikotín obmedziť a vyskytla sa táto možnosť, povedal som si, prečo to neskúsiť? Vedel som o možných rizikách, ktoré fajčenie predstavuje, avšak predtým som tieto okolnosti viac-menej ignoroval. S postupom času som si prípadné riziká fajčenia uvedomoval čoraz viac, až som začal hľadať menej rizikové formy užívania nikotínu.
Počas fajčenia som s odstupom času pociťoval zahlienenie a samozrejme, ako väčšina fajčiarov aj kašeľ či stratu fyzickej kondície. Pri prechode na alternatívu som v krátkom čase spozoroval značné zmeny. Zahlienenie a kašeľ ustúpili pravdupovediac skoro okamžite a fyzická výkonnosť sa tiež vrátila do normálu.

Nicolas Lačný. Foto: archív N. L.